Login
0
0.00EUR
0
0.00EUR
en

Ako zistiť polarizačný filter na okuliaroch?

Polarizačné okuliare majú mnohostranné využitie. Aktívni vodní slalomári, rybári, jachtári, lyžiari, snowboardisti, cyklisti, bežci, šoféri a iní oceňujú ich vlastnosť – eliminácia odrazeného svetla. Pri aktívnom športovom nasadení a inej outdoorovej aktivite môžu byť odrazy svetla nebezpečné. Oslepenie v nesprávnu chvíľu môže viesť ku chybám a ohroziť život. Preto sa treba uistiť, že polarizačné okuliare skutočne majú polarizačný filter. Tajomstvo ich fungovania a odhalenia tohto filtra na okuliaroch sa dozviete práve tu.

1. Prečo dochádza ku polarizácii?

Svetlo, ktoré pochádza zo slnka, je nepolarizované a kmitá rôznymi smermi. Pri dopade na rozhranie optických prostredí, napr. na hladinu vody, sa polarizuje. Časť svetla sa šíri vodou a časť sa odrazí.

2. Ako funguje polarizačný filter?

Na polarizačné filtre sa používajú silné dichroidné látky, ktoré tvoria pretiahnuté makromolekuly orientované v jednom smere. V určitom smere (uhle) pohlcujú polarizované svetlo. Vertikálne orientované svetlo pohltia a zvislo orientované svetlo prepustia.

3. Výhody polarizačného filtra

  • Poskytuje vysokú ochranu pred UV žiarením.
  • Prepúšťa len zvislo orientované svetlo, ktoré neoslepuje.
  • Umožňuje vidieť pod osvetlený lesklý povrch alebo hladinu vody.

4. Ako zistíme, či majú okuliare polarizačný filter?

Potrebujeme: dvoje polarizačné okuliare. Ak ich dáme za seba a jedny otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Filtruje sa vertikálne aj horizontálne svetlo, takže žiadne svetlo neprejde.

Ak sa to nestane, aspoň jedny z testovaných okuliarov neobsahujú polarizačný filter.

Potrebujeme: polarizačné okuliare a display (televízor, notebook, monitor, mobilný telefón). Ak okuliare otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Tento trik funguje aj pri iných lesklých povrchoch, žiara sa pod 60° uhlom stlmí.

Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter.

Niektorí predajcovia používajú testovacie nálepky, ktoré pomáhajú odhaliť polarizačnú funkciu okuliarov. Otočením okuliarov do uhlu 60° plocha pod testovacou nálepkou stmavne. Prípadne sa používajú testovacie tabule, na ktorých je písmo bežnými očami a okuliarmi neviditeľné, ale polarizačné sklá ho rýchlo odhalia.

Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter

uvex

shopping

helmets

eyewear

contact

Monday - Friday 08:30 - 16:00

+421 253 419 904

info@uvexsports.sk

Log in to your account

Email
Password
Login
User registration Password Change Request
Top

Shopping cart (0)

View cart Terms and Conditions

Shopping cart (0)

View cart Terms and Conditions
de
en
sk

uvex

sport
safety