Einloggen
0
0.00EUR
0
0.00EUR
de

Ako zistiť polarizačný filter na okuliaroch?

Polarizačné okuliare majú mnohostranné využitie. Aktívni vodní slalomári, rybári, jachtári, lyžiari, snowboardisti, cyklisti, bežci, šoféri a iní oceňujú ich vlastnosť – eliminácia odrazeného svetla. Pri aktívnom športovom nasadení a inej outdoorovej aktivite môžu byť odrazy svetla nebezpečné. Oslepenie v nesprávnu chvíľu môže viesť ku chybám a ohroziť život. Preto sa treba uistiť, že polarizačné okuliare skutočne majú polarizačný filter. Tajomstvo ich fungovania a odhalenia tohto filtra na okuliaroch sa dozviete práve tu.

1. Prečo dochádza ku polarizácii?

Svetlo, ktoré pochádza zo slnka, je nepolarizované a kmitá rôznymi smermi. Pri dopade na rozhranie optických prostredí, napr. na hladinu vody, sa polarizuje. Časť svetla sa šíri vodou a časť sa odrazí.

2. Ako funguje polarizačný filter?

Na polarizačné filtre sa používajú silné dichroidné látky, ktoré tvoria pretiahnuté makromolekuly orientované v jednom smere. V určitom smere (uhle) pohlcujú polarizované svetlo. Vertikálne orientované svetlo pohltia a zvislo orientované svetlo prepustia.

3. Výhody polarizačného filtra

  • Poskytuje vysokú ochranu pred UV žiarením.
  • Prepúšťa len zvislo orientované svetlo, ktoré neoslepuje.
  • Umožňuje vidieť pod osvetlený lesklý povrch alebo hladinu vody.

4. Ako zistíme, či majú okuliare polarizačný filter?

Potrebujeme: dvoje polarizačné okuliare. Ak ich dáme za seba a jedny otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Filtruje sa vertikálne aj horizontálne svetlo, takže žiadne svetlo neprejde.

Ak sa to nestane, aspoň jedny z testovaných okuliarov neobsahujú polarizačný filter.

Potrebujeme: polarizačné okuliare a display (televízor, notebook, monitor, mobilný telefón). Ak okuliare otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Tento trik funguje aj pri iných lesklých povrchoch, žiara sa pod 60° uhlom stlmí.

Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter.

Niektorí predajcovia používajú testovacie nálepky, ktoré pomáhajú odhaliť polarizačnú funkciu okuliarov. Otočením okuliarov do uhlu 60° plocha pod testovacou nálepkou stmavne. Prípadne sa používajú testovacie tabule, na ktorých je písmo bežnými očami a okuliarmi neviditeľné, ale polarizačné sklá ho rýchlo odhalia.

Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter

uvex

einkauf

helmen

brillen

kontakt

Montag - Freitag 08:30 - 16:00

+421 253 419 904

info@uvexsports.sk

Ins Konto einloggen

Email
Passwort
Einloggen
Benutzerregistrierung Kennwortänderungsanforderung
Top

Warenkorb (0)

Warenkorb ansehen AGB

Warenkorb (0)

Warenkorb ansehen AGB
de
en
sk

uvex

sport
safety