Polarizačné okuliare majú mnohostranné využitie. Aktívni vodní slalomári, rybári, jachtári, lyžiari, snowboardisti, cyklisti, bežci, šoféri a iní oceňujú ich vlastnosť – eliminácia odrazeného svetla. Pri aktívnom športovom nasadení a inej outdoorovej aktivite môžu byť odrazy svetla nebezpečné. Oslepenie v nesprávnu chvíľu môže viesť ku chybám a ohroziť život. Preto sa treba uistiť, že polarizačné okuliare skutočne majú polarizačný filter. Tajomstvo ich fungovania a odhalenia tohto filtra na okuliaroch sa dozviete práve tu.
Svetlo, ktoré pochádza zo slnka, je nepolarizované a kmitá rôznymi smermi. Pri dopade na rozhranie optických prostredí, napr. na hladinu vody, sa polarizuje. Časť svetla sa šíri vodou a časť sa odrazí.
Na polarizačné filtre sa používajú silné dichroidné látky, ktoré tvoria pretiahnuté makromolekuly orientované v jednom smere. V určitom smere (uhle) pohlcujú polarizované svetlo. Vertikálne orientované svetlo pohltia a zvislo orientované svetlo prepustia.
Potrebujeme: dvoje polarizačné okuliare. Ak ich dáme za seba a jedny otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Filtruje sa vertikálne aj horizontálne svetlo, takže žiadne svetlo neprejde.
Ak sa to nestane, aspoň jedny z testovaných okuliarov neobsahujú polarizačný filter.
Potrebujeme: polarizačné okuliare a display (televízor, notebook, monitor, mobilný telefón). Ak okuliare otočíme o 60°-90° (vertikálne), stanú sa nepriehľadnými. Tento trik funguje aj pri iných lesklých povrchoch, žiara sa pod 60° uhlom stlmí.
Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter.
Niektorí predajcovia používajú testovacie nálepky, ktoré pomáhajú odhaliť polarizačnú funkciu okuliarov. Otočením okuliarov do uhlu 60° plocha pod testovacou nálepkou stmavne. Prípadne sa používajú testovacie tabule, na ktorých je písmo bežnými očami a okuliarmi neviditeľné, ale polarizačné sklá ho rýchlo odhalia.
Ak sa to nestane, neobsahujú polarizačný filter